Sfințirea bisericii noi de la Mărcuța

16 Aprilie 2019 Publicat in: Noutati

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” de la Mărcuța este unul din vechile lăcașuri de cult ale Bucureștiului. Având statut de mănăstire până în 1864, așezământul este asociat și cu numele lui Mihai Eminescu, poetul fiind internat aici pentru o vreme, informează TRINITAS TV.

În afara zidurilor înalte ce înconjoară biserica se află cimitirul parohial care ajunge acum până pe malul lacului Colentina.

În 1999 a început aici construirea unei biserici noi, cu hramurile „Înălțarea Domnului” și „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon”. Noul lăcaș de cult va fi târnosit duminică, 3 octombrie.

Biserica veche de la Mărcuța este un monument de cult reprezentativ pentru arhitectura secolului al XVI-kea din Tara Românească. Se păstrează până astăzi biserica originală, iar turnul-clopotniță și zidul împrejmuitor datează din secolul al XVIII-lea.