Seri culturale la Biserica Marcuta

02 Septembrie 2019 Publicat in: Noutati

Pe 11 septembrie 2019, ora 19.00, va avea loc spectacolul “Brancovenii”. Spectacolul aduce in prim-plan, cu mijloacele artei dramatice, personalitatea Sfantului Domnitor Martir Constantin Brancoveanu, realitatea istorica fiind completata cu elemente de fictiune artistica.

Scenariul a fost scris de Pr. Bogdan-Aurel Teleanu, iar spectacolul regizat de doamna Ivona Boitan se bucura de participarea actorilor Constantin Codrescu, Ana Calciu, Damian Magda Catone, Mihai Coada, Ovidiu Cuncea, Tiberiu Paun, Bogdan Iacob, Dana Rusu, Alexandru Ionescu.

Pe 12 septembrie 2019, ora 19.00, va avea loc un concert sustinut de grupul Tronos.

Grupul Psaltic Tronos este unul dintre cele mai apreciate coruri din Romania, fiind implicat in dezvoltarea si promovarea muzicii bizantine pe teritoriul tarii noastre.

Sub conducerea dirijorului si fondatorului sau, Arhidiaconul Mihail Buca, grupul a sustinut concerte pe multe scene muzicale, in catedrale si biserici, din tara si strainatate.